You are currently viewing Pozycjonery lamp samochodowych wydrukowane w 3D

Pozycjonery lamp samochodowych wydrukowane w 3D

  • Post author:
  • Post category:Blog

Zastosowanie technologii druku 3D w branży automotive.

Jedna z naszych ostatnich realizacji dotyczyła wydrukowania szablonów do zastosowania w branży automotive. Były to pozycjonery lamp samochodowych podczas procesu montażu. Wydruki 3D ustalały pozycję obudowy lampy by następnie można było przytwierdzić do niej klosz.

Druk 3D dla przemysłu branża automotive

Opis wydruków

Wspomniane pozycjonery zostały wykonane w technologii FDM z materiału ABS. Modele 3D o mniejszych gabarytach tj. od kilku do kilkunastu centymetrów w poszczególnych osiach, wydrukowano na desktopowych drukarkach 3D Zortrax M200Plus. Docelowo były one przykręcane od spodu do aluminiowej płyty, która ustalała ich położenie względem siebie.

Przykłady druku 3D dla branży automotive

Większe pozycjonery, których gabaryt wykraczał poza 30 cm w jednej z osi wykonano w jednym kawałku na przemysłowej drukarce Staratasys Vantage SE. Warto wspomnieć, że obszar roboczy tej drukarki to 406 x 355 x 406 mm, a komora robocza jest podgrzewana co minimalizuje skurcz przetwórczy materiału i poprawia laminację warstw.

Dzięki połączeniu drukarek desktopowych i przemysłowej, mogliśmy zaproponować Klientowi korzystniejszy termin realizacji. Dodatkowo, wydruki 3D okazały się świetną redukcją kosztów dla naszego Klienta w stosunku do elementów frezowanych z aluminium.

Masz pytania?