Technologia druku 3D to wiele różnych technologii, które różnią się od siebie sposobem tworzenia gotowego wydruku oraz dostępnymi materiałami. Jedną z technologii w naszym Laboratorium druku 3D jest SLA, czyli stereolitografia. Materiałem w tej technologii jest żywica światłoutwardzalna, która jest utwardzana laserem na dnie kuwety tzw. resin tank’a. Poniżej przedstawiono model 3D (kolor niebieski) wraz ze strukturami podporowymi (kolor szary).
Warto wspomnieć, że podczas procesu wydruk jest realizowany „do góry nogami”. Po zakończeniu drukowania należy wypłukać wykonany model w alkoholu izopropylowym (np. w urządzeniu Form Wash), aby usunąć nieutwardzoną żywicę z powierzchni wydruku. Kolejny etap to usunięcie struktur podporowych, czyli tzw. support’ów. Wykorzystuje się do tego szczypce boczne i nożyk modelarski. Oczyszczony wydruk należy wygrzać i naświetlić lampami UV (np. w urządzeniu Form Cure). Wydruk można dodatkowo szlifować celem zminimalizowania widoczności pozostałości po podporach, aby powierzchnia wydruku była gładka.
Zalety technologii SLA
Głównymi zaletami technologii SLA są:
możliwość odwzorowania bardzo skomplikowanych geometrii i szczegółów, które są trudne lub niemożliwe do wykonania inną metodą,
możliwość doboru odpowiedniej żywicy do zastosowania np. żywica odporna na podwyższoną temperaturę,
gładka powierzchnia wydruku 3D.
Funkcjonalny wydruk 3D z żywic
Przedstawiony model 3D to końcówka odciągu gazów powstających przy zautomatyzowanym procesie lutowania.
Wydruk został wykonany w technologii SLA z żywicy Tough 2000, która powiada własności zbliżone do materiału ABS. Umożliwia to wykonywanie funkcjonalnych prototypów, co również miało miejsce w tym przypadku.
Zamontowanie wydruku 3D „na maszynie” umożliwiło analizę modelu 3D oraz funkcjonalności części. Po wykonaniu pierwszego wydruku odciągu klient przeanalizował geometrię oraz funkcjonalność części. Okazało się, że jest potrzeba zastosowania innego kształtu odciągu co umożliwi bardziej wydajne odessanie oparów powstających podczas procesu lutowania. Nowy kształt prezentował się następująco:
Proces post-processingu wyglądał tak samo jak w przypadku pierwszej rewizji modelu. Najpierw mechanicznie usunięto podpory tzw. supporty. Następnie wygrzano i naświetlono wydruk, aby zapewnić odpowiednie własności, a na koniec wyszlifowano i wygładzono powierzchnie, na których występowały podpory. Ostatni zabieg zapewnił gładką powierzchnię wydruku z każdej strony.
Korzyści dla Klienta
Korzyści oczami naszego Klienta płynące z zastosowania technologii SLA w branży budowy maszyn to:
wysoka wytrzymałość mechaniczna gotowego detalu przy stosunkowo cienkich ściankach modelu,
możliwość odwzorowania skomplikowanego kształtu w praktyce osiągalnego wyłącznie na formach wtryskowych,
szybki czas przygotowania detalu (czas realizacji usługi druku 3D),
weryfikacja funkcjonalności części zgodnie z oczekiwaniami,
otrzymanie informacji zwrotnej, że docelowa część maszyny może być z powodzeniem wydrukowana w 3D.
Ta strona korzysta z plików cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaINFORMACJE DOTYCZĄCE DANYCH OSOBOWYCH