You are currently viewing Co możemy dla Ciebie wydrukować w 3D?

Co możemy dla Ciebie wydrukować w 3D?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Prototypy

Jednym z najczęstszych zastosowań druku 3D jest tworzenie wstępnych prototypów oraz funkcjonalnych części. Dzięki temu w łatwy sposób można przeanalizować model 3D oraz zweryfikować i poddać walidacji projekt. Umożliwia to naniesienie ewentualnych poprawek w projekcie w początkowej fazie projektowo-konstrukcyjnej bez ponoszenia dodatkowych kosztów w przypadku błędu/pomyłki.

Makiety

Zastosowanie druku 3D pomaga w realizacji makiet maszyn oraz makiet architektonicznych. Tworzenie tzw. mock-up’ów to bardziej przystępna forma prezentacji swojego pomysłu np. podczas zebrań z Klientem lub biurem konstrukcyjnym. Taka forma wizualizacji nadaje większego realizmu i ułatwia wyobrażenie sobie efektu końcowego prezentowanego projektu.

Rapid tooling

Kolejnym zastosowaniem druku 3D jest tzw. rapid tooling, czyli tworzenie narzędzi wspomagających np. proces produkcyjny. Mogą to być różnego rodzaju szablony, pozycjonery, adaptery, rękojeści i inne elementy, które mają na celu usprawnić proces produkcyjny. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu technologii PolyJet, istnieje możliwość wykonania form wtryskowych do produkcji małoseryjnej.

Zobacz: https://laboratoriumdruku3d.pl/pozycjonery-lamp-samochodowych/

Zamienniki części (produkcja małoseryjna)

Dostępne technologie druku 3D wraz z szerokim wachlarzem materiałów umożliwiają tworzenie zamienników części. Dzięki temu w łatwy sposób można zredukować masę swojego projektu i/lub obniżyć koszty produkcji (redukcja BOM) zachowując pełną funkcjonalność produktu.

 

Odtworzenie uszkodzonej części

Częstym przypadkiem zastosowania druku 3D jest odwzorowanie i wytworzenie uszkodzonej części np. elementu maszyny lub urządzenia, który jest trudno dostępny w zakupie. Takie sytuacje mają zastosowanie w działach utrzymania ruchu firm o profilu produkcyjnym lub w biurach projektowo-konstrukcyjnych. Druk 3D pozwala w szybki sposób dostarczyć funkcjonalny zamiennik, co redukuje czas przestoju maszyny.

Case study:

Model nakrętki do jacuzzi wykonany w technologii SLA z żywicy Tough2000.
Zakup nowego elementu okazał się niemożliwy, stąd decyzja klienta o zaprojektowaniu i wydruku modelu.

Wydruk 3D części zamiennych

Więcej przykładów: https://laboratoriumdruku3d.pl/czesci-zamienne/

Produkcja jednostkowa

Mały koszt wejścia w technologii druku 3D umożliwia wykonanie produkcji jednostkowej lub spersonalizowanych produktów, które różnią się od siebie. Jest to bardzo duża zaleta druku 3D w stosunku do technologii wtrysku.

Gadżety reklamowe

Druku 3D ma szerokie zastosowanie w personalizacji produktów. Dlatego idealnie można go wykorzystać w produkcji oryginalnych gadżetów reklamowych. Przykłady wydruków w naszym case study: https://laboratoriumdruku3d.pl/drukowane-gadzety-reklamowe/